5 (A1428)

   İphone 5 da en sık görülen sorunlar; dokunmatikte donma veya basmama, lcd ışık sorunu, şarj almama, wifi, baseband şebeke sorunu ve açılmama sorunlarıdır.

  İphone 5  cihazın darbelere bağlı olarak dokunmatik sorunu en sık görülen arızadır. Dokunmatik  kalibrasyon görevi gören iki adet entegresi bulunan bu cihazda entegrelerin değişimi  sonrası arıza giderilmektedir. Bu işlem işlevsel olarak zor olsa da firmamızda %100 başarı sağlanmaktadır.

  İphone 5 ışık sorunu genelde sıvı temas sonrası görülen bir arızadır. Lcd  ışık devresinde 1 adet back light entegresi ve 1 adet ışık sürücüsü bulunmaktadır. Bu parçalar üzerinde yapılan ölçümler sonrası hangi entegrenin arızalı olduğu bulunup, arızalı entegrenin değişimi ile arıza düzeltilir.

   İphone 5 da şarj sorunu diğer iphone modellerinde olduğu gibi yan sanayi şarj kullanımından kaynaklı arızalardır. Bu arıza 5 dk gibi kısa bir sürede olabilir. İphone şarj aletleri 5 volt 1 amper dir. Bunun dışında 5 volt ama amperi yüksek şarj cihazları cihazın şarj entegresini hatta power entegresini yaka bilir. Şarj entegresi yanmış cihazlarda iki farklı durum görülür.

  1. Hiç açılmama durumu; Cihazınızı şarja taktıktan sonra kendiliğinden kapandı ve açılmıyorsa genelde şarj entegresi tamamen yanmış ve cihazın açılmamasına sebep olmuştur. Şarj entegresi değişiminden sonra cihaz açılır duruma gelir ve bilgilerde bir kayıp olmaz.
  2. Cihazda aşırı ısınma ve şarj süresinde aşırı kısalmalar: Cihazda aşırı ısınma ve sürekli şarj bitme durumu şarj entegresinin kısmi bozulmasından kaynaklı olup şarj entegresi değişimi ile düzelen bir arızadır. Aktif beklemede iphone cihazlar saatte %1 veya %2 şarj harcar eğer bunun üstünde bir düşme görülürse cihazın şarj entegresinde arıza olduğu yüksek ihtimaldir. Şarj entegresinin arızalı olup olmadığı çok kısa bir  yöntemiyle kolayca tespit edilebilir.

  İphone 5 Wifi sorunu genelde darbe kaynaklı bir sorundur. Oluşan yüksek darbe sonucunda wifi modül entegresinde kırılmalar oluşur. Bu durumda wifi hiç aktif olmaz. Wifi modül değişimi ile cihazın arızası düzeltilir.

Wifi aktif oluyor ama sinyal seviyesi zayıf ise anten bağlantılarında kopma meydana gelmiştir. Her hangi bir entegre değişimi gerekmeksizin bağlantı kablo seti değişerek arıza düzeltilir.

  İphone 5 düşme veya darbelerden kaynaklı birçok sorun vermektedir. Bunlardan başlıca sı baseband şebeke sorunudur. Bu sorun iki farklı şekilde görülmektedir.

  a)baseband kaybı; Bu tip durumlarda cihaza yazılım atıldığında cihazda error 1, error-1 veya error  50 hatası alınır. Cihaz kablo işaretinde kalır. Bu arıza basebandın içindeki sertifika kodlarının ram tarafından okunama durumudur. Darbeye bağlı basebandın güç bölümü veya basebandın kendisi arızalanmış olabilir. İlk arıza tespit ve müdahale çok önemlidir.  Cihazdaki bu bölüm çok hassas olup mümkün olan en az müdahale ile arıza giderilmelidir. Baseband arızalarında cihazın imei ve modemi gözükmez dolayısı ile sinyal çubuklarının olduğu bölüme aranıyor yazısı dışında bir şey gelmez. Cihaz sim kartı bile okumaz.

  b)şebeke sorunu; Yine darbe kaynaklı bir arıza olup şebeke parçalarının kırılması veya deforme olması kaynaklı oluşur. Tespiti zor olan bu arızada en az müdahale ile onarım yapılması gerekmektedir. Şebeke sorunlarında değişen parçalar sinyal üreteçleri veya dağıtıcıları olduğu için yapılan müdahalelerde hassas davranılmaz ise cihaz düzelse bile %100 performans ile çalışmaz.

   İphone 5 açılmama sorunu çok genel bir kavram olup cihazda oluşacak en ufak sorundan en büyük arızaya kadar birçok sebep  cihazın açılmamasına yol açabilir.

İtunes bu durumda bir tespit cihazı gibi kullanılmalıdır. Yazılım esnasında itunesin  verdiği hata kodları doğru yorumlanırsa tespit kolaylaşır. Örneğin error 9 hatası çok sık karşılaşılan bir sorundur. Nand  belleğin ram ile haberleşemediğini gösteren bu arıza nand değişimi sonucu %90 oranında düzeltilir. Error 4015, error 4005 gibi hata kodları ise cihazın ram veya işlemci sorunu olduğunu gösterir. İtunesle hiçbir bağlantı kurmayan cihazlarda ise kesinlikle bir güç sorunu olduğu anlaşılır.

   Sizlere açıklamaya çalıştığımız arıza çeşitleri ve çözümleri, firmamızın uzman kadrosu tarafından uygulanan, teknik bilgi  ve deneyimlerimize dayanmaktadır.

FORUM

Foruma konu açarak, sorularınızın cevabını sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz. Foruma açılan tüm konular site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayına alınmaktadır. Foruma konu açabilmek için lütfen sizden istenilen bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz. Daha önce açılmış olan konuları görebilmek için sayfayı aşağı doğru sürükleyiniz.

İphone 5 ekrandan sıkıntılı Şara Yılmaz 8.05.2016 00:00:00
Telefonun düşmesinin etkisiyle ekranında sıkıntı oluştu şöyle kırılma veya bir durumu yok içinde ekranda çizikler oluştu ortada iki adet sağda kalın tek bir çizgi bir gün hiç dokunmadığımda çizikler yok oluyor ama ekranımı kullanamıyorum kilidini kaydıramıyorum bazende hiç bişi yokmuş gibi kaydırıp işlem yapabiliyorum kısa bir süreliğinede olsa içindeki filmin değişmesi gerektiğini söylüyolar sizce ne sorunu var? Ne kadar maaliyetlidir?
Sn. Kullanıcı cihazınızın ekranı arızalıdır Ekran değişim ücreti 160 TL'dir
Kulaklık Su Ceylan 20.03.2016 00:00:00
Kulaklık takılınca kendi kendine şarkı değişimi arayanı reddetme gibi durumlar oluşuyor sebebi ne olabilir
Sn. Kullanıcı cihazınızda farklı bir kulaklık denemeniz gerekir aynı sorun devam ederse cihazı tarafımıza ulaştırmanız durumunda onarım yapabiliriz.
Iphone 5 usb kablosu takılıyken şebeke sorunu Oğuz Durmaz 29.12.2015 00:00:00
Merhabalar iphone 5 cihazımın bataryasını değiştirttim usb kablosu prize ya da pc ye baglı oldugunda ne arama alıp gonderebiliyorum ne de mesaj, yardımcı olursanız seevinirim.
Sn. Kullanıcı cihazınızı tarafımıza ualştırmanız durumunda arıza tespiti yaparak tarafınıza bilgi verilmektedir.
sarj gostergesi yasemin yigit 27.12.2015 00:00:00
Telefon %2 deyken sarja koydum. sarj %6ya yukselti daha sonra %1e indi ve telefon sarjdayken kapandi. su an telefon sarj oluyo gibi gozukuyo ama telefon acilmiyo hala kapali
Sn. Kullanıcı cihazınızı tarafımıza ulaştırmanız durumunda arıza tespiti yaparak tarafınıza bilgi verebiliriz