5C (A1532)

   İphone 5c da en sık görülen sorunlar; dokunmatikte donma veya basmama, lcd ışık sorunu, şarj almama, wifi, baseband şebeke sorunu ve açılmama sorunlarıdır.

  İphone 5c  cihazın darbelere bağlı olarak dokunmatik sorunu en sık görülen arızadır. Dokunmatik  kalibrasyon görevi gören iki adet entegresi bulunan bu cihazda entegrelerin değişimi  sonrası arıza giderilmektedir. Bu işlem işlevsel olarak zor olsa da firmamızda %100 başarı sağlanmaktadır.

  İphone 5c ışık sorunu genelde sıvı temas sonrası görülen bir arızadır. Lcd  ışık devresinde 1 adet back light entegresi ve 1 adet ışık sürücüsü bulunmaktadır. Bu parçalar üzerinde yapılan ölçümler sonrası hangi entegrenin arızalı olduğu bulunup, arızalı entegrenin değişimi ile arıza düzeltilir.

   İphone 5c da şarj sorunu diğer iphone modellerinde olduğu gibi yan sanayi şarj kullanımından kaynaklı arızalardır. Bu arıza 5 dk gibi kısa bir sürede olabilir. İphone şarj aletleri 5 volt 1 amper dir. Bunun dışında 5 volt ama amperi yüksek şarj cihazları cihazın şarj entegresini hatta power entegresini yaka bilir. Şarj entegresi yanmış cihazlarda iki farklı durum görülür.

  1. Hiç açılmama durumu; Cihazınızı şarja taktıktan sonra kendiliğinden kapandı ve açılmıyorsa genelde şarj entegresi tamamen yanmış ve cihazın açılmamasına sebep olmuştur. Şarj entegresi değişiminden sonra cihaz açılır duruma gelir ve bilgilerde bir kayıp olmaz.
  2. Cihazda aşırı ısınma ve şarj süresinde aşırı kısalmalar: Cihazda aşırı ısınma ve sürekli şarj bitme durumu şarj entegresinin kısmi bozulmasından kaynaklı olup şarj entegresi değişimi ile düzelen bir arızadır. Aktif beklemede iphone cihazlar saatte %1 veya %2 şarj harcar eğer bunun üstünde bir düşme görülürse cihazın şarj entegresinde arıza olduğu yüksek ihtimaldir. Şarj entegresinin arızalı olup olmadığı çok kısa bir  yöntemiyle kolayca tespit edilebilir.

  İphone 5c Wifi sorunu genelde darbe kaynaklı bir sorundur. Oluşan yüksek darbe sonucunda wifi modül entegresinde kırılmalar oluşur. Bu durumda wifi hiç aktif olmaz. Wifi modül değişimi ile cihazın arızası düzeltilir.

Wifi aktif oluyor ama sinyal seviyesi zayıf ise anten bağlantılarında kopma meydana gelmiştir. Her hangi bir entegre değişimi gerekmeksizin bağlantı kablo seti değişerek arıza düzeltilir.

  İphone 5c düşme veya darbelerden kaynaklı birçok sorun vermektedir. Bunlardan başlıca sı baseband şebeke sorunudur. Bu sorun iki farklı şekilde görülmektedir.

  a)baseband kaybı; Bu tip durumlarda cihaza yazılım atıldığında cihazda error 1, error-1 veya error  50 hatası alınır. Cihaz kablo işaretinde kalır. Bu arıza basebandın içindeki sertifika kodlarının ram tarafından okunama durumudur. Darbeye bağlı basebandın güç bölümü veya basebandın kendisi arızalanmış olabilir. İlk arıza tespit ve müdahale çok önemlidir.  Cihazdaki bu bölüm çok hassas olup mümkün olan en az müdahale ile arıza giderilmelidir. Baseband arızalarında cihazın imei ve modemi gözükmez dolayısı ile sinyal çubuklarının olduğu bölüme aranıyor yazısı dışında bir şey gelmez. Cihaz sim kartı bile okumaz.

  b)şebeke sorunu; Yine darbe kaynaklı bir arıza olup şebeke parçalarının kırılması veya deforme olması kaynaklı oluşur. Tespiti zor olan bu arızada en az müdahale ile onarım yapılması gerekmektedir. Şebeke sorunlarında değişen parçalar sinyal üreteçleri veya dağıtıcıları olduğu için yapılan müdahalelerde hassas davranılmaz ise cihaz düzelse bile %100 performans ile çalışmaz.

   İphone 5c açılmama sorunu çok genel bir kavram olup cihazda oluşacak en ufak sorundan en büyük arızaya kadar birçok sebep  cihazın açılmamasına yol açabilir.

İtunes bu durumda bir tespit cihazı gibi kullanılmalıdır. Yazılım esnasında itunesin  verdiği hata kodları doğru yorumlanırsa tespit kolaylaşır. Örneğin error 9 hatası çok sık karşılaşılan bir sorundur. Nand  belleğin ram ile haberleşemediğini gösteren bu arıza nand değişimi sonucu %90 oranında düzeltilir. Error 4015, error 4005 gibi hata kodları ise cihazın ram veya işlemci sorunu olduğunu gösterir. İtunesle hiçbir bağlantı kurmayan cihazlarda ise kesinlikle bir güç sorunu olduğu anlaşılır.

   Sizlere açıklamaya çalıştığımız arıza çeşitleri ve çözümleri, firmamızın uzman kadrosu tarafından uygulanan, teknik bilgi  ve deneyimlerimize dayanmaktadır.

FORUM

Foruma konu açarak, sorularınızın cevabını sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz. Foruma açılan tüm konular site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayına alınmaktadır. Foruma konu açabilmek için lütfen sizden istenilen bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz. Daha önce açılmış olan konuları görebilmek için sayfayı aşağı doğru sürükleyiniz.