6S PLUS

  6s plus ta sık görülen hata ve sorunların başında  tüm iphone modellerinde olduğu  gibi şarj sorunu gelmektedir.

    Yan sanayi şarj aleti kullanımından kaynaklı sanılsa da  5v- 1A   5w herhangi bir güç ünitesi dışında özellikle yüksek amperli kaynak kullanmaktan meydana gelir. Şarj entegresi yanan ürün değişik belirtiler gösterebilir.

  1. Açılmama sorunu: genellikle en son yaptığınız şarj  sonrası cihazın açılmaması veya kısa süre sonra ısınmayla birlikte kapanmayla meydana gelir.
  2. Şarj süresinin kısalması: cihazda şarj entegresi yandıktan sonra  şarj süresi çok kısalır, cihazda ısınmalar başlar ve günde 3-4 sefer şarj etmek zorunda kalınır.
  3. Reset atma sorunu: şarj  entegresi arızalı olduğunda cihazın akım değerleri yükselir buna ısınmadan kaynaklı cihaz reset atar.
  4. Şarj almama sorunu: cihazın genelde yüksek akım sonrası şarj soketinin plastik kısmının erimesinden kaynaklıdır.

     Şarj sorunlarının tamamı şarj entegre değişimi ile %100 düzelir. Unutmaması gereken şarj entegre değişimi sonucu düzeltmektir. Sebebi yüksek amperli şarj kullanımıdır. Kullanıcı dikkatli olmaz ise bu sorun tekrarlayabilir.

  Şarj entegre değişim fiyatı ise 220.00 TL

6s plus  da 5.5 inç genişliğinde ekran olmasından kaynaklı ekran veya cam (lens)  kırılması çok yoğun şekilde görülmektedir.

Ön cam (lens) kırılması: orijinal apple ekranlarında görüntü net şekilde görülüp dokunmatik çalışmasında sorun yok ise sadece ön kısımda bulunan cam (lens) değişimi yaparak ekranın görüntü kalitesinden veya dokunmatik hassasiyetinden ödün vermeden onarımı mümkündür.

Cam (lens) değişim işlemi tamamen makineler tarafından yapılarak, işlemin sonun da  orijinal ekrandan farksız hale gelmektedir.

Ön cam (lens) değişim fiyatı 220.00 TL olup işlem 3-4 saat sürmektedir.

Ekran kırılması dokunmatikte hassasiyet kaybı ise ekran değişimi gerektirmektedir. Ekran değişim fiyatı ise 280.00 TL olup işlem ortalama 30 dakika sürmektedir.

    Baseband sorunu genellikle darbe kaynaklı meydana gelse de  sıvı kaynaklıda bu arıza yaşana bilinir. En yalın haliyle bu sorun, cihazın  şebeke bağlantı görevini yapan modem bölümünün çalışmamasıyla alakalıdır. Şebeke sinyal bölümünde aranıyor veya servis yok yazısı çıkmaktadır. Yazılım güncellemesi yapılan ürünlerde ise  üçken içinde (!) işareti çıkmaktadır.

  Bu sorun baseband bölümündeki sorunun giderilmesi ile düzelir. Onarım fiyatı her cihaz için değişkenlik göstere bilir.

   Açılmama sorunun birçok nedeni olsa da, genel olarak anakart üzerinde kısa devre kaynaklı açılmama sorunu 6s plus  için en sık görülen sorundur. Bu noktada arıza tespiti çok önemlidir.

   Doğru ölçümlerle yapılan tespit, hem maliyetin düşmesi acısından hem de ürünün en az müdahale ile sorunsuz onarımı açısından çok önemlidir. Açılmama sorununun onarım maliyetleri her ürün için değişkenlik göstere bilir.

   Kamera sorunu, ön ve arka kamera birden açılmıyorsa sıvı kaynaklı kamera entegresi arızası olma olasılığı çok yüksek olsa da, sadece bir kameranın çalışmaması o kameranın bozulmasından kaynaklı olur. Kamera arızası arızanın durumuna göre, tamiri değişik maliyetler tutabilir.

Sadece arka kamera açmaması ortalama 280.00 tl , ön kamera açmaması 120 tl tutar iken iki kameranın çalışmamasının onarım maliyeti 200 tl  tutmaktadır.

İç kulaklık değişimi: konuşma esnasında gelen sesin kısık olması ve gürültülü ortamlarda konuşmayı zorlaştıran bu durum.  İç kulaklık ve filtre değişimi ile düzelir.  İşlemin  maliyeti 70.00 tl tutmaktadır.

Batarya sorunu: genellikle cihazın şarj seviyesi yüksek görülmesine karşın ürünün birden kapanmasI  ve şarja takıldığında yüksek seviyeden yeniden açılması ile görülür. Bu hata batarya değişimi yapılarak   onarılır. Batarya değişimi maliyeti ise 170.00 tl dir.

FORUM

Foruma konu açarak, sorularınızın cevabını sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz. Foruma açılan tüm konular site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayına alınmaktadır. Foruma konu açabilmek için lütfen sizden istenilen bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz. Daha önce açılmış olan konuları görebilmek için sayfayı aşağı doğru sürükleyiniz.