7

 Iphone 7 en yoğun görülen sorunları, ses sorunu, ekran sorunu,  şebeke sorunu, şarj sorunu, wifi açılma sorunu, ışık sorunu ve kamera sorunudur. Iphone 7 de görünen bu belli başlı sorunları ve sebeplerini inceleyelim.

  İphone 7 ses sorunu: Bu problem değişik şekillerde görülmektedir.

  1. Konuşma sesinin kısık gelmesi: Genelde iç kulaklık filtresinin tıkanarak kulaklığın ses kanallarını tıkamasından kaynaklı oluşan bu durum filtre ve iç kulaklık değişimiyle onarımı mümkündür. Tamirat sonrası gelen sesin düzeyi ilk günkü haline gelmesi mümkündür.
  2. Ses kısık veya hiç gitmemesi: ıphone 7de 4 adet mikrofon olup bunlardan 2 si alt tarafta bulunmaktadır. Şarj filmine bağlı bu mikrofonlar normal konuşmada sesin karşı tarafa gitmesini sağlar. Filtre tıkanıklığı veya mikrofonlarda oluşan tahribattan kaynaklı karşı tarafa sesin kısık gitmesi veya hiç gitmemesi mümkündür. Bu problemde şarj modülü değişmektedir. Uygulamalarda (siri algılamama, whatsapp ses gitmeme) ve ön kameradan yapılan video kayıtlarında sesin olmama durumudur. Bu arızanın giderilmesi ön kamera film değişimi ile mümkündür.
  3. Hiç ses gidip gelmeme durumu ki, ıphone 7en sık görülen problem budur. Genelde darbeye bağlı oluşan bu sorun arama esnasında sesin gelmemesi, gitmemesi ve hoparlör ikonunun aktif olmaması şeklinde görülür. Bu problemin kesin çözümü ise audio entegresinin değişimi ile mümkündür.

  Iphone 7 Ekran Sorunu: Ekran arızası, görüntü kaybı veya ön lens (ön cam ) kırılması olarak görülmektedir.

 Iphone 7 de Ekran değişimi her teknik servisin yapacağı basit bir işlem gibi görülse de, ıphone 7 de ekran değişimi esnasında home tuşu bozanlar, montaj sonrası ön sensörlerin çalışmaması, cihazın iç kafeslerinin gerektiği gibi kapatılmayarak cihazda kalıcı hatalar oluşması çok sık görülmektedir. Basit görülen işlemlerin profesyonel kişiler tarafından yapılması, bu yönden çok önemlidir.

  Iphone 7 cam değişimi ise kırılan ön camın sökülerek yerine yenisini takılmasıdır. Görüntü kaybı olamayan sadece ön camında kırık veya çatlak olan ekranlarda yapılır. Bu işlem cihazın dokunmatik hassasiyeti veya görüntü kalitesinden ödün vermeden cihazın ilk günkü ekran performansı vermesini sağlar. Iphone 7 de cam değişimi sadece orijinal ekranlarda mümkündür. Yan sanayi değişmiş ekranlarda cam değişimi yapılamamaktadır.

  Iphone 7 şebeke sorunu: ıphone 7 şebeke sorunu darbeye bağlı bir problem olup şebeke besleme hatalarından meydana gelmektedir. Şebeke sorunlu ıphone 7 İlk müdahale eden teknisyenin bilgi ve beceriş işlem sonrası ürünün ne kadar sağlıklı çalışacağı konusunda belirleyicidir. Şebeke bölümleri frekans katları olduğundan dolayı, çok dikkatli ölçümler yapılarak en az müdahale ile onarılmadığı taktirde frekans sapmaları meydana gelmekte bu durumda cihazın verimli çalışmasını engellemektedir. Şebeke sorunu oluşan ıphone 7 de yazılım yüklemesi veya güncellemesi yapıldığı takdirde genelde cihaz aktivasyon ekranın da kalır ve aktif olmaz. Bu durumda aktivasyon ekranında kalan ıphone 7 ye , şebeke onarımı sonrası bir kez daha yazılım yüklenmesi gerekmektedir.

  Iphone 7 şarj sorunu: ıphone 7 şarj sorunu iki türde görülmektedir.

  1. Iphone 7 Şarj sorunu : ıphone 7şarj almama durumudur. Şarj soketinden, şarj entegresinde veya batarya bilgi aktarım yollarından kaynaklanan bu hata, genel olarak yüksek amperli şarj aleti kullanımından kaynaklı meydana gelir.
  2. Iphone 7 deşarj : Iphone 7 deşarj sorunu bataryanın olması gerektiğinden çok daha hızlı bitmesi halidir. Bu problemde genelde yüksek amperli şarj kullanımı sonrası şarj entegresinin arızalanarak bataryayı hızla boşaltmasına neden olur. Iphone 7 de şarj sorunu veya deşarj sorunu genelde bir arada görülür. Iphone 7 çok geç şarj doldururken dolan şarj çok hızlı tükenir. Gerekli ölçüm tekniklerini bilmeyen servislerde, kullanıcıların bu sorunu anlatmasına karşın batarya değişimi yaparak cihazın düzeleceği ön görülse de batarya değişiminin hiçbir faydası olmaz. Batarya arızası da bir deşarj sorunu olup genelde ıphone 7 nin batarya seviyesi %15-20 iken cihazın birden kapanması ve şarja takınca anında kaldığı seviyede açılması şeklinde görülür. Bu arızada kesinlikle batarya değişimi gereklidir.

  Iphone 7 wifi açılmama sorunu: Iphone 7 wifi aktif olmama sorunu genel olarak darbeye bağlı görülür. Darbeye bağlı wifi problemleri cihazın şarj süresinin kısalmasına, hatta cihazın açılmamasına neden olur. Wifi entegre arızası olan ıphone 7 de yazılım yüklenmesi veya güncellemesi sonrası ıphone7 aktivasyon edilemez. Wifi entegre onarımı komplike bir işlem olup, wifi entegresi değişiminden sonra nand bellek (mmc) sökülerek yeniden programlanması gerekir. Aksi taktirde takılan wifi entegresi, mmc ye tanıtılmadığı için çalışmayacaktır.

  Iphone 7 ışık sorunu : ıphone 7 ışık sorunu genel olarak sıvı temas kaynaklı meydana gelmektedir. Bazen de cihazın lcd değişimi esnasında veya herhangi bir işlem sırasında bilinçsizce müdahale sonrası meydana gelir. Işık devresi başlı başına bir bölüm olup doğru ölçümler ve gerekli parça (komponent) değişimleri yapmadan tam verimli tamir edilmiş sayılmaz. Işık onarımı sonrası birçok üründe ışık seviyesinde kayıplar görülebilir.

  Iphone 7 kamera sorunu :  kamera sorunu genel olarak darbeye bağlı görülse de sıvı temas sonrası kamera arızası da  meydana gelebilir.

Iphone 7 kamera sorunu birkaç farkı şekilde gözlenir. Burada doğru tespiti yapmak sonuca çabuk ulaşmayı sağlar.

  1. Iphone 7 arka kamera odaklama sorunu: darbeye bağlı bu problem arka kameranın Odak yapmak için kullandığı mıknatısların veya sargı bobininin dağılmasından ötürü meydana gelir ve kamera değişmeden onarım yapılamaz.
  2. Iphone 7 ön kamera, arka kamera ve flaş çalışmama durumu : genel olarak sıvı temas kaynaklı bu problem, sıvı alan ıphone 7 de sıvılı alanların revizyonu sonrası düzelir.
  3. Iphone 7 Ön kamera problemi : genel olarak ön kamera filminin arızalanması sonucu meydana gelir.

  Iphone 7 anakart tamiri ve sıvı temas onarımı yapan  uzman kadromuz, sizlere profesyonel çözümler sunmaktadır. 

FORUM

Foruma konu açarak, sorularınızın cevabını sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz. Foruma açılan tüm konular site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayına alınmaktadır. Foruma konu açabilmek için lütfen sizden istenilen bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz. Daha önce açılmış olan konuları görebilmek için sayfayı aşağı doğru sürükleyiniz.